Rozmnožování afrických fialek


Fialky lze množit několika zbůsoby.
Nejrozšířenější je asi pomocí LISTOVÝCH ŘÍZKŮ. Z dospělé zdravé rostliny odřízneme list, který nesmí být poškozený ani povadlý . Doporučuje se list z prostředních řad rostliny, ne mladý a malý. Listy odrůdových fialek se dají získat koupí na inzertních servrech nebo z přebytků pěstitelů. List si můžeme vyzvednout osobně, ale vetšinou přijde poštou. Nemusíme mít strach i velké vzdálenosti překonají lístečky bez úhony, je jenom potřeba je správně zabalit , aby se nepomačkaly. A také načasovat zaslání na dobu, kdy nemrzne ani není tropické vedro.
Když máme lístky konečně doma, opatrně vybalíme. Každý lístek je ve svém malém sáčku, označeném odrůdou. Musíme dbát, aby se nám názvy nepomíchaly . Ostrým nožem, skalpelem nebo žiletkou řapík seříznu na délku asi 2 - 3 cm, koneček namočím do stimulátoru a vložím do kelímku s vodou.
Kelímek nejdříve ale opatřím "pokličkou" z alobalu. Uprostřed je dírka, kterou se řapík lístku protáhne. Alobal zajistí, že se list samotný nenamočí a řapík se nedotýká dna nádobky. Během zakořeňování, které trvá asi 2 až 4 týdny nepotřebují lístky žádnou výjimečnou péči , jen občas podíváme jestli je dost vody. Určitě je dobré, pokud půžemě lístky umístit dopokojového skleníčku. Já mám k tomuto účelu vyřazené akvárium, shora přikryté bublinkovou fólií.

Rozbalený balíček Lístek po cestě z Kanady Lístek v sáčku s označením
Lístky v množárně Kořínky, nejvyšší čas zasadit Už se klubou

Po zakořenění lístků ve vodě, je přesadíme do malých květináčků nebo kelímků. Substrát zvolíme s nízkým podílem živin, já jsem zvolila substrát pro řízkování smíchaný s vermikulitem. Zhruba po dvou týdnech ( ale u některých odrůd i mnohem později) se začnou objevovat malinké rostlinky. S jejich rozdělením a dalším přesazením vyčkáme až budou mít dostatečný kořenový systém, aby byly schopné samostatného života. Mělo by to být minimálně po vytvoření pátého až šestého lístku, při velikosti rostlinky asi 3 cm. Po rozsazení ještě rostlinky asi dva týdny nechám ve skleníčku a teprve potom "pustím" k samostatnému životu na okno.

Jednoduchou možností vegetativního množení je ODDĚLENÍ ROZETKY, které mateční rostlina
čas od času vytváří.


Posledním a nejsložitějším způsobem vegetativního rozmnožování afrických fialek je zakořenění květního stvolu. (bude doplněno)

Fialky lze množit i generativně ze SEMÍNEK . Je to zdlouhavé, ale velmi zajímavé a s výsledky, mnohdy překapivými, pokud máme semínka pocházející z různých rodičovských fialek. Tímto způsobem se můžeme dočkat i vzniku nové odrůdy.
Samovolné vytvoření semeníků, je podle literatury ojedinělé. Mně se tedy "povedlo" u první koupené fialky. A hned po týdnu u druhé. Asi tu máme nějaké pilné broučky. Semínka by měla na rostlině zrát asi čtyři měsíce a pak je teprve možný výsev. Určitě to zkusím a budu průběžně zveřejňovat, jak se to bude dařit.